IV OGÓLNOPOLSKIE SENIORALIA W KRAKOWIE ZA NAMI

IV OGÓLNOPOLSKIE SENIORALIA W KRAKOWIE ZA NAMI

Tegoroczna edycja ogólnopolskich senioraliów przyciągnęła do krakowa ponad 1500 osób z całej polski. Wszyscy oni udowodnili, że dla osób aktywnych wiek nie jest żadną przeszkodą w realizowaniu swoich pasji. 15 września miasto należało do seniorów.

Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie od 4 lat są organizowane przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora. Ich głównym celem jest aktywizacja seniorów. W tym roku kampania promująca wydarzenie zwrócona była w szczególności do osób niezrzeszonych w or-ganizacjach seniorskich. Dla większości z nich IV Ogólnopolskie Senioralia stały się pretekstem do wyjścia z domu, poznania nowych ludzi i wspólnego spędzenia czasu. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Mariackim. Następnie ponad 1000 osób, w tym przedstawiciele 50 organizacji seniorskich, przeszło ulicami Krakowa do Kina Kijów, gdzie rozpoczęła się część wykładowa. Kolorowa parada seniorów stała się doskonałą okazja do zamanifestowania radości życia przez osoby 60+. Jej uczestnicy, którzy w rytm muzyki granej na żywo przez zespół Sorrir Por Favor okrążyli krakowski Rynek, pokazali wszystkim obecnym nową twarz polskiego seniora – uśmiechniętego, otwartego i aktywnego. W Kinie Kijów seniorzy mogli skorzystać z pakietu bezpłatnych badań, wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach oraz wysłuchać wykładów poświęconych zdrowiu, bezpieczeństwu, ekonomii oraz aktywizacji społecznej. Każdy mógł sprawdzić swój stan zdrowia, korzystając z przygotowanych badań przesiewowych i profilaktycznych, słuchowych, wzroku oraz spirometrii.


Dużą popularnością cieszyło się też stoisko Ogólnopolskiej Karty Seniora. Kartę uprawniającą do zniżek w ponad 1000 punktach w całej Polsce przedstawicielki Stowarzyszenia MANKO wydały ponad stu osobom. Dzięki obecności wśród naszych partnerów zarówno firm medycznych, jak i kin, teatrów czy kawiarni, posiadanie karty dla osób niezrzeszonych z pewnością stanie się motywacją do tego, by o swoje zdrowie dbać regularnie, a z domu wychodzić częściej niż dotąd. Również część wykładowa spełniła oczekiwania uczestników obfitowała bowiem w ciekawe, różnorodne pod względem tematycznym wystąpienia. DJ Wika przekonała wszystkich, że istnieje lek na samotność, Ambasador Głosu Seniora Marek Pilch natomiast udowodnił, że po 60-tce można żyć aktywnie, a nawet… wygrywać maratony. Pozytywne reakcje wzbudził także występ laureatek konkursu Stylowa Seniorka podczas Pokazu Mody 60+. Stylowe Seniorki wystąpiły we własnych strojach w odsłonie codziennej oraz wieczorowej, pokazując tym samym, że piękną można być zawsze: bez względu na wiek i zasobność portfela. Stowarzyszenie MANKO zadbało również o część rozrywkową – na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który zainaugurował wydarzenie. Jego obecność była szczególnie istotna ze względu na osobę jego założycielki – niedawno zmarłej Władysławy Marii Francuz, patronki IV Ogólnopolskich Senioraliów. Pani Profesor była Ambasadorką Głosu Seniora, a także inicjatorką poprzedniej edycji Senioraliów, która odbyła się na Politechnice Krakowskiej. Seniorzy mieli także okazję zobaczyć występ Zespołu „Prasłowianki”. Zwieńczeniem wydarzenia była międzypokoleniowa potańcówka integracyjna z Ambasadorką Głosu Seniora Wirginią Szmyt, czyli DJ-Wiką. Myli się ten, kto przypuszcza, że parkiet świecił pustkami! Hol Kina Kijów szczelnie wypełnił się seniorskimi parami, podrygującymi w takt muzyki, a ochoty do zabawy nikomu nie brakowało. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Prezydenta Miasta Krakowa, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Zdrowia. Finansowo wsparł je m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (w ramach programu ASOS) oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

KINGA WOJNICKA – Głos Seniora

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *